Projekt Zdrava prehrana u našoj se školi provodi već nekoliko godina. Školske godine 2015./2016. učenici od 5. do 8. razreda, vezano uz nastavne sadržaje koji se obrađuju u određenom razredu, trebali su izraditi tematske plakate na temu koju bi skupinu obrađivanih organizama uključili u prehranu čovjeka, ako je to moguće. Ispalo je prilično zanimljivo. Najuspješnije plakate izvjesili smo u prostorima školske kuhinje.

Na ovaj način djeluje se na svijest učenika što se tiče zdrave i raznovrsne prehrane.

Školske godine 2016./2017. provodit će se projekt na malo drukčiji način. Učenici će svaki tjedan dobiti  jednu opisno okarakteriziranu namirnicu i njenu važnost u održavanju zdravlja ljudi.

Odlučila sam se za namirnice koje u našim krajevima nisu baš česte u prehrani ljudi, što zbog nepoznavanja zdravstvene vrijednosti, što zbog  podrijetla  i nedostupnosti u većim trgovačkim lancima.

No, nedostupnost u današnje vrijeme više nije ograničavajući faktor budući da mnogi privatno otvaraju dućane zdrave hrane i dopremaju  brojne namirnice iz različitih krajeva svijeta u našu domovinu.

Slogan projekta je „Svaki tjedan - dobitnik jedan“, što znači da učenik koji prvi na temelju opisa odgonetne o kojoj je namirnici riječ dobiva nagradu u obliku čokolade. Učenici odgovore mogu ubacivati u izloženu kutiju tijekom tjedna (uz bilješku ime-prezime, datum i vrijeme ubacivanja odgovora). Svaki ponedjeljak na tematskom panou pojavljuje se točan odgovor, dobitnik nagrade i opis nove namirnice.

Dobitnik prve čokolade je Andrej Nikolić,  učenik 5. b razreda koji je odgonetnuo  neobičnu žitaricu –TEF.

Dobitnica druge čokolade je Ana Kraljić iz 5.a., koja je prepoznala šparogu.

učiteljica
Melita Bontek