Na dnu stranice je dokument koji sadrži mnogo zanimljivih podataka iz nekadašnjih brojeva časopisa Drvo znanja. Izdanja ovog časopisa ima i naša knjižnica.

Top lista svjetskih jezika

Najrašireniji jezik na svijetu nije engleski nego mandarinski kojim govori više od milijardu ljudi. Koriste ga stanovnici najmnogoljudnije zemlje na svijetu - Kine.

Engleski jezik je drugi po redu, kojim govori 508 milijuna ljudi, službeni je jezik u najviše država na svijetu.

Hindustanski jezik je na trećem mjestu. Njime govori 497 milijuna ljudi i prvi je jezik u Indiji. Ima mnogo dijalekata od kojih je najpoznatiji hindi.

Na četvrtom mjestu je španjolski jezik. Koristi ga 392 milijuna ljudi jer njime govore gotovo sve države u Latinskoj i Srednjoj Americi, u Španjolskoj i Kubi.

Ruski jezik je na petom mjestu i govori ga 277 milijuna ljudi. Jedan je od šest jezika UN-a, a njime govore i u Bjelorusiji, Kazahstanu, a ponegdje i u SAD-u.

Na šestom je mjestu arapski jezik. Govori ga 246 milijuna ljudi. To je jedan od najstarijih jezika na svijetu. Govori se na Bliskom istoku - u državama kao što je Saudijska Arabija, Kuvajt, Irak, Sirija, Jordan, Libanon i Egipat.

Sedmi je benglaski jezik, a koristi ga 211 milijuna ljudi. U Bangladešu, državi s više od 120 milijuna stanovnika, svi govore bengalski. A pošto je Bangladeš okružen Indijom u kojoj populacija brzo raste, raste i broj ljudi koji njime govore.

Portugalski jezik koji govori 191 milijun ljudi, na osmom je mjestu. Rasprostranjen je širom svijeta zahvaljujući istraživačima kao što su Vasco de Gama i princ Henry Navigator. Budući da je Portugal imao svoje kolonije, ovaj jezik se danas govori i u Brazilu, gdje je i nacionalni jezik, zatim u Makau, Angoli, Venezueli i Mozambiku.

Malajski ili indonezijski jezik na devetom je mjestu i govori ga 159 milijuna ljudi u Maleziji i Indoneziji. Jako je puno dijalekata malajskog, a indonezijski je jedan od njih te je najpopularniji.

Posljednji od deset svjetskih jezika je francuski jezik koji govori 129 milijuna ljudi. Francuskim se govori i u Belgiji, Kanadi, Ruandi, Kamerunu i Haitiju.

"ZAGONETNA SLIČICA"

Potkraj prosinca 2023. godine završen je prvi ciklus programa "Zagonetna sličica". Na temelju rebusa učenici su odgonetavali imena i prezimena hrvatskih pisaca za djecu i mlade. Zainteresirani učenici primili su i nagrade.

Svjetski dan čitanja naglas

U povodu Svjetskog dana čitanja naglas u 1. b čitali smo slikovnicu "150 medvjeda i jedna priča" Melite Rundek, koja nam govori o tome da ono što napraviš sam, pa makar se i namučiš, uvijek je bolje i ljepše od onoga što umjesto tebe naprave drugi.

Učenici trećih i četvrtih razreda okušali su se u čitanju naglas. Odabrali su svoju omiljenu knjigu koju su trebali predstaviti, a nakon toga pročitali su ulomak iz knjige.

"SLIKA GOVORI VIŠE OD 1000 RIJEČI"

U povodu Svjetskog dana čitanja naglas u 3.a razredu provedena je aktivnost "Slika govori više od 1000 riječi". Knjižničarka je za svakog učenika pripremila kuvertu sa sličicama na temelju kojih su onda učenici pisali priču. Nekoliko ljepših priča možete i pročitati.

Svjetski dan citanja naglas.mp4
 ZANIMLJIVOSTI IZ CASOPISA S POLICA KNJIZNICE 2.pdf