TERENSKA NASTAVA U JASENOVAC

Učenici osmih razreda naše škole 6.prosinca 2023. sudjelovali su na terenskoj nastavi iz povijesti u Jasenovac. Najprije su posjetili Javnu ustanovu Spomen područje Jasenovac. Ta ustanova prikuplja, obrađuje i prezentira muzejsku i arhivsku građu o ustaškom koncentracijskom logoru Jasenovac, skrbi o spomeničkim prostorima i masovnim grobnicama te obrazuje mlade o povijesti logora i poštivanju različitosti. Čuli su potresne priče o zločinima koji su se događali na ovom području u vrijeme 2. svjetskog rata. Logor je od ustaša nazivan sabirnim i radnim logorom te je od kolovoza 1941. do 22.travnja 1945. bio i logor smrti u kojem su ubijani muškarci, žene i djeca zbog  svoje vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.

Svim tim žrtvama posvećen je Kameni cvijet, monumentalni spomenik koji je izradio arhitekt Bogdan Bogdanović. Učenici su u muzeju imali pravu istraživačku nastavi. Zadanu temu skupine su istraživale kroz postav muzeja i na kraju prezentirali drugim učenicima.

Na kraju su posjetili Romski logor Uštica. Smatra se da je tamo poginulo 16173 Roma i to još nije konačan broj žrtava.

Priloženi dokumenti:
3.jpg (118.06 KB)
4.jpg (246.79 KB)
5.jpg (249.02 KB)

objavio: Mario Bontek   datum: 19. 12. 2023.