Učitelji naše škole sudjelovali na Nordre Follo STEM konferenciji

Dvadesetero učitelja iz Osnovne škole Ludbreg, Osnovne škole Veliki Bukovec i naše škole bilo je na studijskom putovanju u Norveškoj od 7. do 9. studenog 2023. godine.

Studijsko putovanje učitelja organizirano je u sklopu projekta Lori s ciljem sudjelovanja na konferenciji i aktivnog sudjelovanja u radionicama kako bi se iskustva mogla primijeniti i u Regionalnom znanstvenom centru za osnovnoškolsko obrazovanje u STEM području – LORI. Tako su učiteljice Lidija Pokos, Melita Bontek, Nevenka Dožajić, Andreja Kišiček-Pepelko, Snježana Hranić, Emilija Gale i Elena Kovačić otputovale u Oslo i sudjelovale na edukaciji koja se odvijala u Kolbotnu, gradiću u blizini Osla gdje postoji Newton Nodre Follo, tj. Newton soba. Učiteljice su naučile kako funkcionira jedna takva Newton soba i kako se pristupa STEM području kroz jedno inspirativno okruženje za učenje.  O Newton konceptu rada učili su od  Espena Langaasa, učitelja Newton Nordre Follo i Leonie Johann, STEM edukatorice sa Sveučilišta Nord iz grada Bodø dok su od Henrika Sjödina, LEGO edukatora učili o programiranju  i uporabi lego kocaka.

Uz gust raspored edukacija bilo je vremena i za razgledavanje Osla i njegovih znamenitosti.  U samom središtu Osla smjestila se Operna kuća (Operahuset). Smještena je na vrhu Oslofjorda, a privlači samom svojom arhitekturom te pogled s krova na noćni Oslo je nešto neopisivo. Nedaleko od Operne kuće je i muzej Munch koji je posvećen životu i djelima norveškog umjetnika Edvarda Muncha. Svake srijede od 18 do 21 sat ulaz u muzej je besplatan za sve posjetitelje pa su učiteljice iskoristile tu priliku kako bi se divile najpoznatijem Munchovu djelu Vrisak, ali i ostalim njegovim monumentalnim djelima. Uz odlično organiziran javni prijevoz lako je bilo doći s jednog kraja Osla na drugi, ali je ipak bilo ljepše šetati uličicama jer je Oslo, unatoč ogromnim zgradama, prepun parkova i zelenila. Razgledavanje je završeno uz veličanstvenu Kraljevsku palaču u kojoj se nalazi prebivalište sadašnjeg Kralja Norveške Haralda V.

Ovaj kratak boravak u Kraljevini Norveškoj, ljepota Osla, druženje i smijeh ostat će zabilježeni na mnogim fotografijama. A naučeno znanje moći će se primijeniti u radu buduće Newton sobe u Ludbregu u kojoj će djeca kroz istraživanje dolaziti do spoznaja u području znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike.

Elena Kovačić, mag. prim. educ

Priloženi dokumenti:
zajednicka_slika.jpg (273.29 KB)

objavio: Mario Bontek   datum: 13. 11. 2023.