Terenska nastava njemačkog jezika u Klagenfurtu

Ove smo godine napokon nastavili s tradicijom organizacije i realizacije terenske nastave u Austriji koju smo započeli 2017. u Salzburgu. Nakon duge četiri godine iščekivanja, zbog svima vrlo dobro poznatih razloga, učenici polaznici redovne i izborne nastave njemačkog jezika od 6. do 8. razreda s nestrpljenjem su dočekali ponedjeljak, 29. 5. 2023. kada su u pratnji svojih razrednika i učiteljice njemačkog jezika krenuli istraživati ljepote Austrije.

Interes je bio zaista velik pa su nam za oko 90-ak putnika trebala čak 2 autobusa. Mnogim učenicima ovo je bio prvi odlazak u inozemstvo. Stoga je uzbuđenje bilo još veće iako se prelazak preko granice nije niti primijetio jer smo prvi put prešli granice Slovenije i Austrije bez kontrole.

Nakon Salzburga, Beča i Graza, odredište nam je ove godine bio Klagenfurt, prekrasan grad i središte austrijske pokrajine Koruške. Nakon razgledavanja grada i znamenitosti u gradu i neizbježnog fotografiranja kod fontane Lindwurm, simbola Klagenfurta i središnje atrakcije trga Neuer Platz, put nas je odveo do Minimundusa, parka minijaturnih građevina. U ovom parku imali smo prilike u laganoj šetnji obići cijeli svijet, ali u malom, i osjetiti dašak Pariza, Berlina, New Yorka, Washingtona, Hrvatske… Park sadrži više od 150 minijaturnih modela arhitektura iz cijelog svijeta, konstruiranih u mjerilu 1:25. Učenici su uživali i u atrakcijama poput velikog kotača s kojeg se pruža zadivljujući panoramski pogled na park, a posebno je atraktivno bilo 4D kino u kojem su doživjeli virtualnu ludu vožnju na Kineskom zidu.

Nakon obilaska Minimundusa, uputili smo se do obližnjeg jezera Wörthersee. Neki su čak osvježili umorne noge u jezeru, dok su drugi šetali uz jezero, okrijepili se sladoledom ili sendvičom, sjeli na klupicu ili travu, odmarali se i uživali. Obližnji park Europapark i šetnice uz jezero bile su prepune ljudi jer je taj dan u Austriji bio neradni dan.

Posljednja destinacija bio je obližnji vidikovac Pyramidenkogel koji se sa svojih 100 m visine smatra najvišim drvenim vidikovcem na svijetu. Oni najhrabriji iskusili su i ludu vožnju toboganom od 120 m duljine koji se spiralno proteže od vrha do podnožja vidikovca.

Malo su nas zabrinjavali tamni oblaci koji su nas putem pratili, ali srećom, tijekom dana nije pala niti kap kiše pa smo tako ispunjeni novim iskustvima, sretni i zadovoljni krenuli kući.

Andreja Kišiček-Pepelko, učiteljica njemačkog jezika

Priloženi dokumenti:
Klagenfurt_Lindwurm.jpg (1.33 MB)
Minimundus_1.jpg (1.44 MB)
Minimundus_2.jpg (1.09 MB)
Minimundus_4.jpg (1.10 MB)
Minimundus.jpg (900.77 KB)
Pyramidenkogel_2.jpg (576.12 KB)
Pyramidenkogel.jpg (214.92 KB)
Wörthersee.jpg (590.10 KB)

objavio: Mario Bontek   datum: 13. 6. 2023.