Posjet HE Donja Dubrava ERASMUS + VR VERSUS CLIMATE CHANGE

Učenici koji sudjeluju u ERASMUS + projektu o klimatskim promjenama bili su u posjetu hidroelektrani Dubrava.

Uz stručno vodstvo upoznali su princip rada hidroelektrane i druge aspekte kojima se  tamo prihvatljivo postupa  s okolišem i prirodnim bogatstvima. Hidroelektrana Dubrava  vodu rijeke Drave skuplja u akumulacijskom  jezeru koje je ujedno i najveće umjetno jezero u Hrvatskoj . HE Dubrava  je zadnja  u lancu od  3 hidroelektrane kojima se uređuje i koristi rijeka Drava u Hrvatskoj, a ujedno i najnizvodnija od ukupno 22 hidroelektrane na rijeci Dravi uopće. Korištenje snage vode jedan je od načina proizvodnje električne energije koji  ne onečišćuje zrak štetnim plinovima; CO2, SO2, dušičnim spojevima i dr. koji su uzrok globalnog zatopljenja i pojave kiselih kiša. S druge strane; kako bi održali plovni put ribama uz branu su izgrađeni  postrani kanali s otvorima za njihov prijelaz. Otpad koji dopluta vodom tamo se razvrstava, biljni otpad čak melje i odvozi na biootpad.

U sklopu prostora uz hidroelektranu u izgradnji je i solarna elektrana koja će koristiti još jedan obnovljivi izvor energije u svrhu proizvodnje električne energije; iskorištavanjem svjetlosti Sunca. Učenici su tako s novim spoznajama o složenosti funkcioniranja hidroelektrane i odgovornog postupanja prema okolišu u pratnji učiteljica I. Fijok, L. Pokos i M. Bontek proširili svoja znanja o važnosti odgovornog odnosa prema okolišu i načinima  tzv. održivog razvoja.

Priloženi dokumenti:
1.png (240.57 KB)
2.png (236.66 KB)
3.png (232.94 KB)
4.png (218.09 KB)

objavio: Mario Bontek   datum: 10. 11. 2022.