TERENSKA NASTAVA OSMAŠA U VUKOVAR

Polazak za Vukovar bio je dogovoren za pola pet na parkiralištu iza škole. Svi smo došli točno na vrijeme i nestrpljivo iščekivali polazak. Bus je stigao oko 20 do 6. Krenuli smo. Put je bio dugačak , ali u dobrom društvu, uz pjesmu i zabavu, sve je lakše i zanimljivije. Kroz prozor busa promatrali smo prostrana polja i vinograde Slavonije.

Naše odredište bio je  Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Tamo  smo  imali organiziran doručak nakon kojeg je uz stručno vodstvo časnika HV-a započela  naša terenska nastava. Prva destinacija bio je Muzej Domovinskog rata smješten u bivšoj vojarni 204. vukovarske brigade. Pogledali smo izložbu „Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar“ koja kronološki prikazuje tijek bitke i događaje tijekom okupacije, kao i brojne eksponate oružja koje su  naši branitelji koristili u bitkama za obranu grada Vukovara. Nakon razgledavanja izložbe slijedilo je poučno predavanje časnika HV-a. Drugo odredište bio je Spomen Dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti sagrađen u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu otpora neprijateljskoj agresiji. I tu nam je časnik održao kraće predavanje o teškoj borbi za slobodu Vukovara. Nakon predavanja fotografirali smo se uz izloženi tenk, a u suvenirnici smo kupovali suvenire.  Ja sam kupila Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva. Treće odredište bilo je Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata gdje smo se u tišini poklonili svim žrtvama Domovinskog rata i odali im počast. Stručan vodič nam je održao predavanje o procesu ekshumacije iz masovne grobnice te uređenju groblja koje je tijekom 1999. godine dobilo današnji izgled u obliku aleja. Na mjestu masovne grobnice postavljeno je 938 bijelih križeva koji predstavljaju broj ekshumiranih žrtava. Četvrto odredište  bio je Spomen dom Ovčara. U mračnom prostoru Spomen doma na zidovima su fotografije 200 žrtava, mučenih i ubijenih. Fotografije se naizmjenično pale i gase poput zvijezda. Na mjestu masovne grobnice u tišini molitve zapalili smo svijeće. Nakon Ovčare slijedio je ručak., a potom smo posjetili crkvu svetoga Filipa i Jakova. Za kraj nam je ostao Gradski muzej smješten u dvorcu Eltz koji je u Domovinskom ratu pretrpio velika oštećenja i Muzej vučedolske kulture koji svjedoči o davnoj kulturi iz vremena prapovijesti. Posebno nas se dojmio Muzej vučedolske kulture sa svojim predivnim eksponatima među kojima je najpoznatija Vučedolska golubica.  Za završetak naše terenske nastave u Vukovaru mogli smo birati između jednog sata slobodnog vremena ili posjeta Vukovarskom vodotornju. Mi smo se odlučili za slobodno vrijeme koje smo iskoristili za šetnju ulicama predivnoga grada i okrjepu uz sokove u obližnjim kafićima.

Svemu jednom dođe kraj, pa tako i našem  izletu. Prepuni dojmova krenuli smo svojim domovima. Uz pjesmu i druženje vrijeme do povratka kućama brže nam je  prošlo. Nakon učenja o Domovinskom ratu, borbi za slobodu, žrtvama i  hrabrosti naših branitelja shvatili smo koliko smo sretni što rastemo u miru i slobodi.

Ema Vukina, 8.a

Priloženi dokumenti:
Vukovar_2022.jpg (219.39 KB)

objavio: Mario Bontek   datum: 9. 6. 2022.