DANI KRUHA U OŠ SVETI ĐURĐ

Tijekom tri listopadska nastavna tjedna provodili smo projekt 'Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje'. Završnicu projekta ostvarili smo u petak, 18. listopada, kada su nam u goste pristigli vlč. Vlado Borak i baka Štefica Vađunec. Velečasni Borak je obišao sve učionice nižih razreda, pogledao naše izložbe krušnih proizvoda, figurica od jesenskih plodova te samih plodova zemlje. Nakon prigodnog razgovora s djecom dao je nekoliko primjera kako se može iskoristiti stari kruh, a poslije se molilo za plodnost sljedeće jeseni. Baka Noe Vađunca je učenicima 1.b razreda pokazivala kako se mijesi, tanji tijesto drvenim valjkom i kako se oblikuju peciva. Najljepše rukotvorine od tijesta za županijsku smotru u Varaždinu izabrale su učiteljice Davorka Božić i Mirela Međimorec. A ostalo? Što uopće pitate? Smazali smo! Baš je bilo fino. Skoro smo vam zaboravili reći da smo u našem malom holu slušali recitacije o kruhu koje je pripremila recitatorska grupa nižih razreda. U velikom holu i učenici viših razreda napravili su svoju izložbu krušnih proizvoda. Tog dana obrađivali smo prozne i lirske tekstove o kruhu, pisali i objašnjavali izreke o kruhu, crtali i slikali proizvode od tijesta i naglašavali da: BEZ TRUDA I RADA NEMA PŠENICE. BEZ PŠENICE NEMA BRAŠNA. A BEZ BRAŠNA, VODE, KVASCA I VRIJEDNIH RUKU NEMA NAJVAŽNIJE ŽIVOTNE NAMIRNICE - KRUHA.

Dražen Vađunec

objavio: Edi Bačani   datum: 21. 10. 2013.