Posljednje studijsko putovanje učenika u Norvešku

U ponedjeljak, 1. travnja 2024., u sklopu projekta LORI Ludbreg, učenici OŠ Veliki Bukovec, OŠ Ludbreg i OŠ Sveti Đurđ otputovali su u Oslo, glavni grad Norveške. Na trodnevnom putovanju učenici i njihovi učitelji proširili su svoje vidike.

Prvog dana, oko 1 sat ujutro, zaputili su se mini-busom na aerodrom u Beč gdje su poletjeli avionom za Oslo. To je za njih bilo potpuno novo iskustvo. U Norveškoj su naredna tri dana boravili u hotelu pod nazivom Quality Hotel Hosle Line. Nakon što su se svi smjestili u hotel slijedilo je razgledavanje centra Osla. Učenicima je bila zanimljiva razlika između naših gadova i samog Osla. Vrativši se u hotel, učenici i učitelji okusili su norvešku kuhinju. Bila je to dosta drugačija hrana nego ona na koju su navikli, ali im se je svidjela.

Odmah nakon doručka drugog dana išli su do Newtonove sobe. Tu su se upoznali s kinetičkom i potencijalnom energijom na mnogim primjerima gdje su sami izvodili eksperimente. Nakon Newtonove sobe slijedio je Fram muzej. Učenici su od prije bili upoznati s raznim vrstama brodova, što iz povijesti, što iz stvarnog života, no ovo ih je stvarno oduševilo. Vidjeli su stvaran prikaz starog ledolomačkog broda, Fram broda, te kratak film o čovjeku koji je prvi dotaknuo centar sjevernog i južnog pola. U stisci s vremenom, nažalost, nisu vidjeli sve tajne tog muzeja. Već ih je čekala licencirana osoba s kojom su krenuli ponovno, ali detaljnije, u razgledavanje grada. Otkrili su mnoge važne građevine te gdje se kulturno uzdižu Norvežani.

Trećega dana ustali su nešto ranije jer je bilo vrijeme da spreme stvari i vrate se svojim domovima u Hrvatskoj. Posljednji put na ovom putovanju okusili su norvešku kuhinju. Pokupivši stvari, odjavivši se s recepcije, uputili su se prema aerodromu. U očima učenika vidjelo se da im je žao napustiti Norvešku, ali su ipak priznali da im nedostaje obitelj i domovina. Sletjeli su u Beču. Mini-busom, u kasnim večernjim satima, svi su se sigurno vratili svojim kućama.

Ovo putovanje bilo je zanimljivo i poučno. Učenici su upoznali kulturu Norveške, način života u skandinavskim državama te novi način učenja. U području dinamike suočili su se sa dvije energije koje susreću svaki dan na primjerima gdje su i oni sami sudjelovali. Svako od njih zaslužio je biti dio ovog putovanja jer se trude i daju sve od sebe. Nadamo se da će svoje znanje i volju prenositi na sljedeće generacije.

Karlo Radiković, 7. a

objavio: Mario Bontek   datum: 8. 4. 2024.