Svjetski dan oboljelih od dijabetesa

U povodu Svjetskog dana oboljelih od dijabetesa koji se obilježava 14. studenog u Osnovnoj školi Sveti Đurđ izložen je prikladan tematski pano. Učenicima je uz prezentaciju opisana bolest kao i  zdravstveni problemi koji mogu proizlaziti uz sam dijabetes. Uz priču učiteljice koja i sama boluje od šećerne bolesti učenici su dobili uvid u način života i važnost kontrole vrste i količine hrane koju konzumiraju. Važno je u svakodnevnom životu, neovisno o dijabetesu, voditi računa o raznovrsnoj prehrani i konzumiranju voća i povrća koji obiluju mikronutrijentima  u usporedbi s brzom hranom koja je djeci najčešće prvi izbor. Naglašena je i važnost svakodnevnog kretanja u održavanju zdravlja organizma. Uz prezentaciju Što i kako jesti, savjetovani su o važnosti doručka kao glavnog dnevnog obroka uz izreku: „Doručkuj kao kralj, ručaj kao gospodin, a večeraj kao siromah.“ Imali su priliku degustirati  grejp, mango, avokado, pomelo, kaki i kikiriki iz ljuske, hranu koja se često ne nalazi na njihovom jelovniku. Učenici su bili vrlo znatiželjni kad su uočili izloženo jelo. Učenici osmih razreda na satovima razrednika kroz radionicu Skriveni šećeri upoznali su namirnice koje obiluju šećerima kojih nismo svjesni, odnosno skriveni su u obliku koji na prvi kontakt nije sladak.  Kroz radionice i predavanja vodile su ih učiteljice Lidija Pokos i Melita Bontek.

Priloženi dokumenti:
1.jpg (249.55 KB)
2.jpg (248.02 KB)
3.jpg (210.91 KB)

objavio: Mario Bontek   datum: 18. 11. 2023.