Svečana priredba povodom 30. obljetnice ponovnog samostalnog rada Osnovne škole Sveti Đurđ

Osnovna škola Sveti Đurđ svečanom je priredbom 16. lipnja 2023. obilježila veliku tridesetu obljetnicu ponovnog samostalnog rada kao osmogodišnja osnovna škola.

Školstvo u Svetom Đurđu traje od 1840. godine i u tom razdoblju osnovna je škola radila kao osmogodišnja škola, pa područna škola sa samo četiri razreda dok je 1993. godine proširenjem školske zgrade ponovno osnovana kao osmogodišnja ustanova pod nazivom Osnovna škola Sveti Đurđ. S ovim informacijama upoznali su nas voditelji priredbe Noa Detelj, učenik 5. razreda i Hana Gložinić, učenica 7. razreda na samom početku priredbe.

Program je započeo pjesmom. Nakon himne učenica Marta Gizdavec (5. b) kao solistica u pratnji zbora i glazbenoj pratnji Tea Crkvenčića (7. a) pjeva o važnosti škole u pjesmi Naša škola. Slijedile su izvedbe učenika 1. a razreda Luke Benca, Noe Gizdavca, Luke Preloga, Mateje Maljak, Korine Slatki, Leona Novosela i Paula Bačanija. Da je učenicima prvog razreda život ples i pjesma dokazali su na sceni. Učenici 1. a razreda zaplesali su Hoki poki, a učenici 1. b razreda uz ples i pjesmu upoznali su nas s abecedom.

Kako se voli domovina pokazao je Josip Mlinar (4. a) recitacijom Kak je lepa Hrvatska. Učenica Elena Gizdavec (4. b) dočarala je ljepotu klasične glazbe u skladbi Air koju je izvela na flauti. Ritmička grupa učenika iz 3. b razreda svojim plesnim pokretima pokazala nam je kako je svijet ljepši uz ples. Što je to sreća pitali su se Marko Štimac i Petar Stančin (4. a) u svojoj recitaciji. Učenica Mia Bračko (6. b) i školski zbor pjesmom Da sam ptica odveli su nas u nebeske visine. O suživotu s nestašnim dječacima govorila je  Lara Vađon (2. b) u recitaciji pjesme Znam. Sara Vađon (6. b) recitirala je pjesmu Prvo ljubavno pismo koju je izvela i na županijskoj smotri LiDraNo.

Mali zbor uz glazbenu pratnju Mije Mužic, Sare Vađon i Elene Gizdavec izveo je pjesmu La Mariposa i odveo nas do daleke Bolivije. U Hrvatsku nas je vratio folklor koji čine učenici  3. a razreda te smo mogli uživati u tradicijskim plesovima i pjesmama. Nikola Novak (2. b) svojom recitacijom Naš Japica dočarao je ljepotu kajkavske riječi. Luka Kotiščak (2. b) izveo je monolog Probudi se kojim se predstavio i na županijskoj smotri LiDraNo.

Plesna skupina „Crazy Hill“, tj. tri njezine članice: Ivona Jerković, Lucija Sukanec i Lara Borović (7. a) svojim usklađenim plesnim umijećem oduševile su publiku. Kako svijet treba živjeti u miru ili „Ein Bisschen Frieden“ otpjevale su Klara Novak (5. a) i Sara Vađon. Ova njemačka pjesma uz pratnju školskog zbora i glazbenu pratnju Jane Novak (8. a) i Davida Sovara (8. a) bila je pravi glazbeni doživljaj. S riječima pjesme da ne želimo izgubiti nadu, nego širiti mir u svijetu, u obiteljima, među ljudima svih boja, vjera i nacionalnosti završila je priredba.

Ravnatelj Osnovne škole Sveti Đurđ Mario Bontek zahvalio je svim uzvanicima na dolasku, pohvalio je male izvođače i njihove učitelje koji su sudjelovali u realizaciji programa. Zahvalio je Ivanki Lazar, učiteljici Hrvatskog jezika, Janji Vađon, učiteljici Glazbene kulture, Andreji Kišiček-Pepelko, učiteljici Njemačkog jezika, učiteljima razredne nastave: Emiliji Gale, Draženu Vađuncu, Snježani Hranić, Dolores Gale, Jasminki Sačer, Katici Horvat i Slađani Kunić.

Voditelji su pozvali sve prisutne da u predvorju škole pogledaju izložbu kinča - cvijeća od krep papira koju je pripremila voditeljica učeničke zadruge Snježana Hranić. U predvorju škole nalazi se izložba fotografija pod nazivom Godinu po godinu koju su pripremile Sanja Pirc, Sonja Đurkin, Jasminka Sačer i Nevenka Dožajić. Prisjetiti se onih važnih trenutaka ove škole može se uz spomenicu škole koju je u digitalnu inačicu priredila učiteljica Elena Kovačić. Voditelji su programa naglasili kako će prezentacija sigurno probuditi sjećanje na sve one koji su u ovoj školi davali ili upijali znanje, izgrađivali, davali sebe za bolji svijet, a dostupna je na mrežnim stranicama škole.

Pohvale izvođačima i njihovim učiteljima te vjeru u mnoge buduće uspjehe Osnovne škole Sveti Đurđ u svojem govoru istaknula je i Brankica Kovaček, županijska vijećnica koja je nazočila svečanosti u ime župana Varaždinske županije. O važnosti suradnje Općine Sveti Đurđ i osnovne škole govorio je načelnik Općine Josip Jany. Bivši načelnik Općine Marijan Lazar također je izrazio svoj ponos na rad Osnovne škole Sveti Đurđ. Učenicima, učiteljima i svim prisutnima obratio se i bivši ravnatelj škole Josip Blažotinec te se prisjetio dana kad je on bio na čelu škole kad je ona ponovno otvorena 1993. godine te je sretan što vidi i današnji uspjeh te iste ustanove.

Ove školske godine radilo se na vizualnom identitetu škole. Tako je nastala maskota, zastava, grb i logo škole, a napisana je i himna škole koja čeka uglazbljenje. Nagrađeni su autori radova: Patricija Radiković (8. a), Jana Novak (8. a), Elena Gizdavec (4. b) i Viktorija Đurkin (5. a).

Na kraju priredbe ravnatelj škole dodijelio je priznanja za 30 godina rada u ovoj ustanovi. Zahvalnice,  koje krasi novi logo škole, primili su:  Jasminka Sačer, Snježana Hranić,  Dražen Vađunec, Vera Jadanić, Katica Horvat, Davorka Novosel, Dolores Gale, Lidija Pokos, Nada Gačić, Jasminka Bačani, Ružica Zlatar, Ivanka Lazar i Marija Jež.

Vjerujem kako su svi učenici, roditelji i djelatnici škole ponosni što su i oni ostavili trag u Osnovnoj školi Sveti Đurđ, i da će svi ostali gosti ponovno posjetiti našu malu seosku školu s velikim planovima.

LINK ZA PREZENTACIJU:

Elena Kovačić, učiteljica Hrvatskog jezika

objavio: Mario Bontek   datum: 20. 6. 2023.