STOJI GRAD

STOJI GRAD (Terenska nastava u Memorijalni centar Domovinski rat u Vukovaru)

Svake godine osmaši idu na dvodnevni posjet u Vukovar. Učenici Osnovne škole Sveti Đurđ na red su došli 23. ožujka 2017. godine. S nama su u pratnji bile i učiteljice Nevenka Dožajić, Sonja Đurkin i Sanja Pirc.

Polazak je bio u ranim jutarnjim satima pa smo u kombinaciji pospanosti i uzbuđenosti stigli do Vukovara u 8.30. Smjestili smo se u hostel Dubrovnik I ubrzo krenuli na edukaciju. Najprije smo posjetili Gradski muzej Vukovar te Muzej vučedolske kulture. Upoznali smo imena boraca za Vukovar, vidjeli oružje s kojim se borilo. U Muzeju vučedolske kulture upoznali smo se s dalekom prošlošću; starim zanatima, nekadašnjom odjećom te izgledom kuća. Tada smo slušali predavanje o samom gradu Vukovaru I bitci za Vukovar. Saznali smo od zapovjednika sve važno o ratu, naoružanju I kako je to izgledalo u gradu na jesen 1991. godine. Učenice Jana Jakopović I Lea Štiglec pokazale su naučeno u kvizu znanja te osvojile 4. mjesto. Na kraju prvog dana bili smo iscrpljeni I puni novih informacija, ali smo ipak skupili snage za opuštanje u “disku”. Od umora smo brzo zaspali. Jutro je došlo prerano. Krenuli smo u posjet Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata gdje smo zapalili svijeće na grobu generala Blage Zadre. Slijedio je Spomen dom I Masovna grobnica Ovčara gdje smo slušali o grozotama koje su ljudi nekada radili drugima samo zbog teritorija. Spomenik na Ovčari izradio je hrvatski kipar Slavomir Drinković. Nakon toga smo posjetili Vukovarsku bolnicu. Mogli smo vidjeti kako su izgledale podrumske prostorije u kojima su se nalazili ranjenici, žene I djeca. Pogledali smo I kratak film o ispovijesti doktorice Vesne Bosanac. Vukovarski toranj će nam najviše ostati u sjećanju. On je ponos Vukovara, stradao je za vrijeme opsade no bez obzira na svakodnevno granatiranje, na njemu se uvijek vijorila hrvatska zastava.

Ovo je izlet koji ćemo svi dugo pamtiti. Vratili smo se u večernjim satima bogati iskustvima, puni dojmova I novih informacija.

Učenici 8.a I 8.b razreda

objavio: Edi Bačani   datum: 7. 4. 2017.