Održana XXII. državna Smotra učeničkih zadruga

Na XXII. državnoj Smotri učeničkih zadruga, koja se od 4. do 6. listopada 2010. godine održala u Podgori, predstavilo se 180 učenika iz 66 školskih učeničkih zadruga. Među njima je bilo i osam učeničkih zadruga Varaždinske županije. Kao prvoplasirana na Međužupanijskoj smotri, u Podgori  se predstavila učenička zadruga Jurek iz OŠ Sveti Đurđ.U Podgoru su otputovale mlade zadrugarke Nataša Gložinić i Ivana Bedeković u pratnji voditeljica Dolores Gale, Jasminke Sačer i Snježane Hranić. Nakon dugog putovanja marljivo su prionule uređenju svog izložbenog prostora koji je plijenio pozornost posjetitelja.

Svoje stvaralaštvo i poduzetništvo mladi zadrugari javno su prezentirali u šatoru postavljenom na rivi u Podgori. Na štandovima zadrugara mogli su se razgledati, ali i kupiti različiti zanimljivi izlošci.Pored toga posjetitelji su mogli vidjeti i upoznati se s procesom nastajanja proizvoda. Proizvode naše zadruge među ostalima kupovali su posjetitelji iz Rusije, Švedske i drugih zemalja.

Uz javno predstavljanje proizvoda i praktični prikaz proizvodne aktivnosti, mladi su zadrugari članovima državnog prosudbenog povjerenstva također prezentirali izvješće o radu učeničkih zadruga i kurikulum učeničke zadruge te usmeno predstavili program rada zadruge i postignuća.

Naši su zadrugari posebno ponosni što su ove godine dobili priznanje za najproizvod. Članovi Državnog povjerenstva istakli su našu učeničku zadrugu kao primjer zadruge koja je u kratkom vremenskom periodu jako napredovala te se isticala originalnošću izložaka.

U Podgori je održan i okrugli stol za sve sudionike Smotre na kojem se raspravljalo o smjeru razvoja učeničkog zadrugarstva u Hrvatskoj. Sudionici okruglog stola naglasili su potrebu poticanja učeničkog zadrugarstva, jer, istaknuto je, rad u zadruzi osim što razvija kreativnost i stvaralaštvo, razvija i njihov poduzetnički duh.

Organizatori Smotre su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska zajednica tehničke kulture i Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva, a domaćin ovogodišnje smotre bila je OŠ don Mihovila Pavlinovića iz Podgore.

objavio: Edi Bačani   datum: 12. 10. 2010.