TERENSKA NASTAVA UČENIKA SEDMIH I OSMIH RAZREDA

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu – u krovnoj nacionalnoj kazališnoj kući

Učenici sedmih i osmih razreda gledali su kazališnu predstavu „Tko pjeva zlo ne misli“ u Hrvatskom narodnom kazalištu, te su posjetili Muzej automobila „Ferdinand Budicki“ u Zaprešiću.

Učenici sedmih i osmih razreda Osnovne škole Sveti Đurđ u četvrtak 11. travnja 2019. godine zaputili su se u Zagreb na terensku nastavu uz pratnju kišnih kapi.

U Hrvatskom narodnom kazalištu prikazivala se predstava „Tko pjeva zlo ne misli“, redatelja Renea Medvešeka. Predstava je dobila ime prema istoimenom igranom filmu Kreše Golika, a film i kazališna predstava adaptacije su djela Vjekoslava Majera  Iz dnevnika malog Perice. Predstava govori o životu u Zagrebu prije početka Drugog svjetskog rata koji mi doživljavamo iz perspektive malog Perice koji sve to bilježi u svoju tekicu, a na pozornici čujemo samo njegov glas. Tu zagrebačku kolotečinu začinjava gospodin Fulir koji se udvara udanoj ženi Ani, da bi naposljetku ipak oženio Aninu sestru, Minu.

U ansamblu predstave našli su se mnogi poznati i cijenjeni hrvatski glumci koje mi znamo iz filmova i serija. Glavnu ulogu odlično je odigrala Zrinka Cvitešić koja je svojom glumom i pjevačkim sposobnostima dokazala da je zaslužila Nagradu hrvatskog glumišta 2018. godine jer je nagrađena za najbolju glavnu žensku ulogu u toj predstavi.  Ivana Boban  primila je nagradu za najbolju sporednu žensku ulogu za ulogu tete Mine. Na daskama pozornice zapazili smo Dušana Bućana u ulozi Franje Šafraneka i Krešu Mikića u ulozi gospodina Fulira.

Na pozornici je uvijek bilo živo jer se prikazivalo nekoliko slojeva priče – odnos u obiteljskom domu, događaji u susjedstvu, u „krčmi“, na izletu i dr., što je iziskivalo dosta koncentracije da se prati radnja predstave. Predstava nam se svidjela iako je trajala dva sata jer ima puno humora i smiješnih scena. Vrlo je dinamična i zbog pjevanja, plesanja, različitih zvukova te radijskog prijenosa koji donosi vijesti, radioroman pa čak i reklame. Predstava nas je naučila da je važno uvijek ostati optimističan, rješavati probleme, a ne bježati od njih te da je vrijedno boriti se za svoje snove.

Nakon predstave zaputili smo se u Zaprešić razgledati Muzej automobila „Ferdinand Budicki“. Od stručnog osoblja saznali smo da je Ferdinand Budicki bio pionir automobilističkog, motociklističkog i biciklističkog sporta, balonist, pustolov, konstruktor, gospodarstvenik i osnivač institucija, te smo imali priliku razgledati bogatu izložbu automobila 20. stoljeća. Mislim da je nama ipak bilo najljepše u dijelu muzeja namijenjenom zabavi pa smo isprobali igračke naših roditelja, igrali igrice na prastarim računalima i pokušali telefonirati starim telefonom.

Imali smo i dovoljno slobodnog vremena koje smo proveli u druženju i obilaženju trgovina. Naša očekivanja od terenske nastave su se ispunila u potpunosti.

Nikolina Pokos i Korina Škegro

objavio: Ljiljana Šarec   datum: 16. 4. 2019.