POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU

Neka se nikad ne zaboravi, neka se nikad ne ponovi!

Učenici 8. a i 8. b razreda Osnovne škole Sveti Đurđ 30. i 31. siječnja 2019. godine sudjelovali su u projektu Posjet učenika osmih razreda Vukovaru koji uključuje dvodnevnu terensku nastavu u Vukovaru  za sve učenike osmih razreda u Republici Hrvatskoj.

U srijedu 30. siječnja 2019. godine u ranim jutarnjim satima krenuli smo na terensku nastavu te nakon višesatnog putovanja stižemo na odredište, u Vukovar, u grad heroj i grad heroja. Nakon ručka u konferencijskog dvorani hostela Dubrovnik (bivša vojarna 204. vukovarske brigade) održana su dva predavanja – Domovinski rat i Bitka za Vukovar kao uvod u cjelokupnu temu ove terenske nastave. Ubrzo nakon predavanja učenici su smješteni u sobe hostela gdje smo ostavili stvari i spremili se za posjet Muzeju vučedolske kulture. Muzej je proglašen jednim od najljepših u Europi te smo na zanimljiv način mogli naučiti o prošlosti. Zanimljiva je priča o najstarijem indoeuropskom kalendaru, o najstarijim prapovijesnim kolima na 4 kotača, o ljevaonici metala i izgledu njihovih kuća. Vidjeli smo bogatstvo oblika i ukrasa vučedolske keramike, a najpoznatija je vučedolska golubica/jarebica. Prvi dan terenske nastave završava opuštanjem i zabavom na brodu na Dunavu, gdje smo se družili s učenicima iz drugih škola. Nakon premalo sna započeo je vrlo emotivan drugi dan terenske nastave – posjetili smo memorijalna mjesta na području Vukovara uz stručno vodstvo. Franjevački samostan i predivna barokna crkva sv. Filipa i Jakova prva su mjesta koja smo posjetili. Nevjerojatno je kako se crkva ponovno izdigla nakon ratnog vihora. U podrumu vukovarske bolnice postoji Mjesto sjećanja 1991. gdje je dočaran rad i izgled bolnice za vrijeme Domovinskog rata i agresije na Hrvatsku. Teško je zamisliti rad i život tih ljudi, medicinskih djelatnika, koji su pod svakodnevnom kišom metaka, granata i projektila spašavali ljudske živote. Obišli smo i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata te vozeći se kroz grad, zapazili posljedice rata. Kroz prozor autobusa, u magli, nazirao se Vodotoranj – simbol Vukovara koji neprijatelj nije mogao sravniti sa zemljom. Mogli smo uočiti kako neprijatelju ništa nije sveto, on nije birao sredstva, načine ni mjesta da uništi taj ponosan grad. Vozeći se, vidjeli smo hangare zloglasnog mučilišta Veleprometa, razorenu tvornicu Borovo Commerce i čuli priču o žutim zengama (jedna naša učenica bila je ponosna što ona i danas nosi ružičaste zenge iz te tvornice) te dobili dojam kuda je išao Kukuruzni put ili kako ga zovu Put spasa. Bili smo u Spomen domu Ovčara – metci u betonu, fotografije i imena poginulih i nestalih, nekoliko njihovih osobnih stvari. Teško je zamisliti koliko daleko može sezati ljudska mržnja. Vrata hangara složena su tako da se nikad više ne mogu zatvoriti do kraja, kao simbol da se nikada više ne ponovi takvo zlo i da se svatko može spasiti. Bili smo i na polju gdje je otkrivena masovna grobnica te smo minutom šutnje odali počast svima onima koji su ubijeni bez kajanja. Spomen dom hrvatskih branitelja nalazi se na Trpinjskoj cesti, a ispred njega je tenk kao simbol uništenja neprijateljskih tenkova na toj cesti koja se još naziva i „groblje tenkova“. Vratili smo se u Memorijalni centar Domovinskog rata gdje smo uz stručno vodstvo razgledavali izložbene prostore. Nakon ručka prošetali smo centrom grada i terensku nastavu završili u Školi mira gdje nam je objašnjeno čemu zapravo služi ova terenska nastava. Učenici OŠ Šemovec, OŠ Sračinec, OŠ Bistra, OŠ Novo Čiče i OŠ Sveti Đurđ sudjelovali su u kvizu znanja gdje su pobjedu odnijele predstavnice naše škole Nikolina i Tihana. U večernjim satima, uz pjesmu, dolazimo u Sveti Đurđ, ali u srcu ipak osjećamo tugu zbog svega što smo vidjeli te možemo samo reći: „Neka se nikad ne zaboravi, neka se nikad ne ponovi Vukovar!“

Loretta Pokos i Korina Škegro, 8. a

objavio: Tomislav Batinić   datum: 5. 2. 2019.