ŠKOLSKI MEDNI DAN

U suradnji Ministarstva poljoprivrede i Hrvatske poljoprivredne agencije prvi put je u Osnovnoj školi Sveti Đurđ održan Školski medni dan. Tim povodom učenici prvih razreda dobili su na poklon malu staklenku meda pčelarskog društva Ludbreg, proizvedenog na hrvatskim pčelinjacima, i edukativnu slikovnicu „Pčelica Jelica i medo Edo“. Kako bi se učenicima što bolje približila važnost konzumiranja meda i pčelinjihproizvoda, i općenito konzumiranje domaće hrane, pobrinule su se mame naših učenika: Ivana Kotiščak (Ivanova majka) i Ivana Kotiščak (Rokova majka). Naše predavačice-snahe su u pčelarskoj obitelji 'Pčelarstvo Kotiščak' iz Ludbreških Sesveta koje se može pohvaliti sa stogodišnjom tradicijom pčelarenja.

Osim što su uživali i sa zanimanjem slušali o pčelama, učenici su mogli degustirati medenjake, med u saću, različite vrste meda, kao npr. med od amorfe, kestena, lipe te bagrema koji im se posebno svidio. Učenici 1.b razreda na dar su dobili lizalice od amorfinog meda te svjećice od pčelinjeg voska. Važno je promicati i širiti znanje o pčelama od najranije dobi da bi se djeca pridružila brizi za njihovim opstankom. Bilo bi odlično kad bi ovaj Medni dan postao tradicijom u svim školama jer pčelarstvo je jedan od glavnih stupova na kojima počiva prehrambeni lanac. Pčelinji med izuzetno je korisna prehrambena namirnica bogata mineralima i prirodnim šećerima neophodnima za rast, razvoj i zdravlje djece.

učitelj Dražen Vađunec

objavio: Ljiljana Šarec   datum: 10. 12. 2018.