TERENSKA NASTAVA UČENIKA PETIH I ŠESTIH RAZREDA

Gledamo Trnoružicu i slovimo glagoljicom

Mjesec studeni posvećen je knjizi i glumi što su obilježili i učenici Osnovne škole Sveti Đurđ. U mjesecu studenom obilježava se  Mjesec hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenog), a 11. 11. obilježava se Dan hrvatskih knjižnica. Jeste li znali da je 24. 11. 1860. povijesni dan hrvatskog glumišta jer se od tog datuma na pozornici govori samo hrvatskim jezikom? Jeste li znali da je 24. 11. 1992. utemeljena Nagrada hrvatskog glumišta?

Učenici petih i šestih razreda 6. studenog 2018. godine išli su na terensku nastavu u Zagreb. Najprije su pogledali kazališnu predstavu Trnoružica u Kazalištu Trešnja. Učenici su mogli uočiti kako jedna od najpoznatijih bajki na svijetu dobiva neobičnu dramatizaciju za koju je zaslužan redatelj Ivan Leo Lemo. On je sačuvao osnovne elemente bajke, ali je izmaštao nove situacije i likove. Cijelu radnju vode cvjetne vile koje naglašavaju da svaki život postaje bajka kada u njega uđe ljubav.

Nakon romantike, učenici su krenuli prema Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici gdje su imali dogovoren razgled knjižnice uz ljubazno osoblje knjižnice. Učenici su šetali prostorom knjižnice od čitaonice do spremišta i vidjeli kako funkcionira najveća knjižnica u Hrvatskoj čiji počeci sežu u 1607. godinu. Najčešće pitanje učenika bilo je koliko neka knjiga ima stranica i koliko bi im vremena trebalo da ju pročitaju.

U auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice tog dana bilo je vrlo živo i užurbano jer se navečer otvarala izložba „Hrvatska glagoljica“ pod sloganom „Slovimo glagoljicom“. Izložba se održava u okviru programa Europske godine kulturne baštine. Učenici naše škole imali su priliku među prvima pogledati izložbu uz stručno vodstvo. Naučili su nešto o postanku glagoljice, o područjima njezine geografske pojavnosti, upoznali neke glagoljaške spomenike (klesane u kamenu, rukopisna djela i tiskana djela na glagoljici). Najveći doživljaj za učenike bio je vidjeti repliku Baščanske ploče uživo i dodirnuti je. Učenici su imali priliku pisati glagoljicom te su obećali da će dešifrirati poruku ispisanu glagoljicom na panou u holu škole koji je uredila učiteljica Hrvatskog jezika povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige.

učiteljica Hrvatskog jezika Elena Kovačić

FOTOGRAFIJE S TERENSKE NASTAVE

objavio: Tomislav Batinić   datum: 15. 11. 2018.