OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA ROMA

Svake godine, 8. travnja na svjetskoj razini obilježava se Svjetski dan Roma. U Osnovnoj školi Sveti Đurđ školuju se učenici romske nacionalnosti. Stoga se i u našoj školi obilježava taj važan dan kada se promiču posebnosti i potrebe romske nacionalne manjine.

Izvor: romi.hr                                                Izvor:  pixabay.com

PREDAVANJE ZA ODGOJNO-OBRAZOVNE DJELATNIKE ŠKOLE

U srijedu, 4. travnja 2018. godine, učitelj Jurica Potnar održao je na sjednici Učiteljskog vijeća predavanje za odgojno-obrazovne djelatnike škole na temu Romi - predrasude i ponos. Tom prilikom djelatnici su upoznati s problemom predrasuda s kojima se pripadnici romske nacionalne manjine svakodnevno susreću i koje otežavaju njihovo uključivanje u društvo jednakih mogućnosti. Isto tako, djelatnici su osvješteni o važnoj ulozi škole kao čimbenika koji može svojim odgovornim i predanim odgojno-obrazovnim radom doprinijeti integraciji pripadnika romske nacionalne manjine u društvo.

UREĐENJE ŠKOLSKOG PANOA

Učiteljica likovne kulture Sonja Đurkin je u suradnji s učenicima petog i sedmog razreda uredila školski pano na temu romskog jezika i kulture. Tako su na panou putem slikovnih sadržaja prikazani romski jezik, glazba, ples, tradicionalna odjeća i način života te obrazovna postignuća pripadnika romske nacionalne manjine.

HRVATSKO-ROMSKI SLIKOVNI RJEČNIK

U povodu obilježavanja Svjetskog dana Roma nastao je Hrvatsko-romski slikovni rječnik. U izradi rječnika sudjelovali su Tomislav Batinić, stručni suradnik socijalni pedagog, Denis Horvat, stručni suradnik pedagog, Jasenka Sabol, voditeljica produženog boravka, Liljana Šarec, stručna suradnica knjižničarka, gđa Romana Oršoš, gđica Marina Horvat i učenici romske nacionalnosti.

Rječnik pogledajte OVDJE.

Za više slika posjetite fotogaleriju.

objavio: Tomislav Batinić   datum: 4. 4. 2018.