Dan sjećanja na žrtve holokausta – 27. siječnja

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata. Dan sjećanja obilježava se diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj dan 1945. godine oslobođeno je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.

Učenici Osnovne škole Sveti Đurđ također su obilježili dan sjećanja na žrtve holokausta. U sklopu projekta Šafran  učenici 8. razreda su 9. studenog 2017. godine posadili lukovice šafrana u spomen na milijun i pol židovske i druge djece stradale u Drugom svjetskom ratu te su pratili njihov rast sve do 27. siječnja, dana sjećanja na žrtve holokausta. U tom vremenskom razdoblju učenici su na satu povijesti i samostalnim radom proširili svoje znanje o holokaustu te su izradili plakate na temu Koncentracijski logori i Anna Frank.

Ivana Balent, pripravnica

objavio: Ljiljana Šarec   datum: 7. 2. 2018.