MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

U školskoj godini 2017./2018. obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca 2017. godine. Na taj način poslat ćemo jasnu poruku o štetnosti ovisnosti i važnosti odlučnog suprotstavljanja toj opasnoj i problematičnoj pojavi.

Učiteljica likovne kulture Sonja Đurkin je u suradnji s učenicima 7. i 8. razreda izradila plakate i uredila školski pano na temu Mjeseca borbe protiv ovisnosti.

U holu škole postavljeno je kolo koje učenici mogu zavrtjeti i dobiti odgovore na pitanje "Kako reći ne ovisnosti?".

Do dna ili dno dna?

Dana 22. studenog 2017. godine u školi je gostovao Teatar Tirena iz Zagreba s predstavom D(n)o dna redateljice Tine Hofman. Predstavu su gledali učenici sedmih i osmih razreda kako bi se u njima probudila svijest o štetnosti konzumacije alkohola. Glumci Goran Guksić, Veno Parašilovac i Paola Slavice kroz skečeve, pjevanje i plesove željeli su doprijeti do tinejdžera tako da oni prate priču svojih vršnjaka od prvih početaka konzumacije alkohola (ispij piće do dna), kroz različite faze pijanstva do posljedica (dno dna). Učenici su shvatili poruku i time je na još jedan način u školi obilježen Mjesec borbe protiv ovisnosti koji se obilježava kroz različite aktivnosti od 15. studenog do 15. prosinca.

Lana Štiglec, 7.b

Promocija sporta kao zdravog načina života

U srijedu, 20. prosinca 2017. godine ravnatelj naše škole pozvao je sve učenike da se zajedno s djelatnicima škole aktivno uključe u promociju sporta kao zdravog načina života.

Ovdje prenosimo obavijest ravnatelja za učenike:

Dragi učenici i učenice,

u našoj školi obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti koji traje od 15. studenog do 15. prosinca 2017. godine. Na taj način želimo svakom čovjeku poslati jasnu poruku da je ovisnost o internetu, igrama na sreću, alkoholu, cigaretama i drogama opasan problem za svakog čovjeka i vrlo štetno djeluje na njegovo zdravlje, da se trebamo svi zajedno odlučno suprotstaviti toj štetnoj pojavi i reći NE OVISNOSTI i da trebamo svi zajedno reći DA ODGOVORNOM PONAŠANJU PREMA SEBI i čuvati vlastito zdravlje. Jedan od načina kako čuvati vlastito zdravlje je aktivno bavljenje nekim sportom. Stoga ćemo se u petak, 22. prosinca 2017. godine svi zajedno u našoj školi baviti sportskim aktivnostima i na taj način potaknuti jedni druge na što češće i aktivnije rekreativno bavljenje sportom. Sport je raširena i popularna ljudska aktivnost i predstavlja zdrav način života. Postoje brojni sportovi poput nogometa, košarke, badmintona, gimnastike, trčanja i slično. Svaki od nas trebao bi se baviti nekim sportom jer na taj način njegujemo svoje sposobnosti, brinemo o vlastitom zdravlju, zabavljamo se i opuštamo. Dragi učenici i učenice, pozivam sve vas da se zajedno s djelatnicima naše škole aktivno uključite u sportske aktivnosti i da svi zajedno u petak, zadnji dan nastave u prvom obrazovnom razdoblju školske godine 2017./2018. promoviramo sport kao zdrav način života.

U petak, 22. prosinca 2017. godine učenici prvog do četvrtog razreda sudjelovali su u sportskim aktivnostima, uz vodstvo razrednika i učiteljice tjelesne i zdravstvene kulture Tamare Sušec.

U središnjem dijelu dana Filip Ude, hrvatski gimnastičarski reprezentativac i osvajač  olimpijskog srebra na konju s hvataljkama u Pekingu 2008. godine, održao je u suradnji s učiteljicom tjelesne i zdravstvene kulture Tamarom Sušec predavanje za učenike četvrtog do osmog razreda o sportu kao zdravom načinu života. Na početku predavanja učiteljica Tamara Sušec upoznala je učenike s rekreativnim bavljenjem sportom i važnosti takvog načina života po zdravlje čovjeka. Gimnastičar Filip Ude govorio je učenicima o svojem odrastanju, počecima bavljenja sportom i gimnastičarskom karijerom. Naglasio je da je za uspjeh potrebno uložiti veliki trud, kontinuirano raditi na sebi i vježbom razvijati svoje sposobnosti, voditi discipliniran život i izbjegavati štetne čimbenike poput sredstava ovisnosti koji mogu ugroziti zdravlje i uspjeh čovjeka. Osim toga, naveo je da mu obitelj daje veliku podršku u njegovom sportskom djelovanju i ima posebno mjesto u njegovom životu. Isto tako, najavio je pohod na medalju na slijedećim Olimpijskim igrama koje će se 2020. godine održati u Tokiju u Japanu. Zaključno je učiteljica Tamara Sušec objasnila učenicima zašto je važno sportu reći DA, a ovisnosti NE. Nakon predavanja učenici su Filipu postavljali brojna pitanja o njegovoj karijeri i životnim interesima na koja je on rado odgovarao. Na kraju susreta su učenici i djelatnici zaželjeli Filipu puno uspjeha u životu i sportskoj karijeri.

U završnom dijelu dana organizirani su sportski susreti učenika petog do osmog razreda uz vodstvo učiteljice tjelesne i zdravstvene kulture i razrednika. Na kraju je održan sportski susret učenica viših razreda i učiteljica, te učenika viših razreda i učitelja.

Više slika pogledajte u FOTOGALERIJI.

objavio: Tomislav Batinić   datum: 15. 11. 2017.