OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA ROMA

Romi su pripadnici naroda indijskog podrijetla nastanjeni širom svijeta (vidi: Romi, Hrvatska enciklopedija, LZMK). Svake godine, 8. travnja u svijetu se obilježava Svjetski dan Roma povodom prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu. Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni (vidi: Svjetski dan Roma, wikipedia).

U Osnovnoj školi Sveti Đurđ školuju se učenici romske nacionalnosti. Stoga smo i mi na školskoj razini obilježili Svjetski dan Roma kroz različite aktivnosti.

UREĐENJE ŠKOLSKOG PANOA

Učenici romske nacionalnosti koji se školuju u Osnovnoj školi Sveti Đurđ, u suradnji s učiteljicom likovne kulture Sonjom Đurkin i voditeljicom produženog boravka Jasenkom Sabol, sudjelovali su u uređenju školskog panoa na temu Svjetskog dana Roma. Na taj su način svim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa predstavljene posebnosti naroda Roma.

KREATIVNE RADIONICE ZA UČENIKE

U srijedu 5. travnja 2017. godine provedene su kreativne radionice namijenjene učenicima romske nacionalnosti.

Učiteljica S. Hranić, voditeljica keramičarske grupe, održala je radionicu u kojoj su učenici izrađivali pisanice salvetnom tehnikom. Učiteljica S. Kunić, voditeljica grupe za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta, održala je radionicu u kojoj su učenici izrađivali ukosnice ukrasima od kože. Učiteljica K. Horvat, voditeljica grupe malih vezilja, održala je radionicu u kojoj su učenici učili šivati gumbe. Učiteljica J. Sabol, voditeljica produženog boravka, održala je radionicu u kojoj su učenici izrađivali uskrsne čestitke.

U radionicama su svi učenici aktivno sudjelovali, zalagali se, pokazali spretnost u radu te su izrazili zadovoljstvo prema takvom načinu rada. Učenike smo potaknuli da kod kuće daruju svoje roditelje radovima koje su izradili na radionicama.

Za više slika posjetite fotogaleriju.

PREDAVANJE ZA ODGOJNO-OBRAZOVNE DJELATNIKE ŠKOLE

U četvrtak 11. svibnja 2017. godine, učiteljice N. Kranjec i S. Pirc održale su na sjednici Učiteljskog vijeća predavanje za odgojno-obrazovne djelatnike škole na temu Roma u Hrvatskoj. Na taj način su upoznale djelatnike s romskom nacionalnom manjinom, njihovim posebnostima i potrebama.

Pripremili: Tomislav Batinić, socijalni pedagog škole                                                                     Ljiljana Šarec, knjižničarka škole

objavio: Tomislav Batinić   datum: 11. 4. 2017.