Početak nove suradnje

Vjerojatno puno osnovnih škola u Hrvatskoj međusobno surađuje, a da se za to ne zna. Zato je možda dobro da početak jedne nove suradnje između OŠ Vinica i OŠ Sveti Đurđ opišemo u nekoliko rečenica.

Za prvi susret zapravo su 'krive' Tatjana Pajtak i Snježana Hranić, voditeljice učeničkih zadruga spomenutih škola. Zadrugari - 'Vrčeki' iz OŠ Vinica, zbog višegodišnjih uspješnih rezultata u radu,nagrađeni su izletom. Kako se sve više teži tome da izleti prerastu u izvanučioničku nastavu, nastojalo se spojiti ugodno s korisnim. Zato je 54 učenika u pratnji osam voditeljica sekcija UZ Vrčeki posjetilo OŠ Sveti Đurđ, gdje su upoznati s radom zadrugara Učeničke zadruge Jurek. Najviše interesa bilo je za izradu predmeta od kože,  voditeljice Slađane Kunić, kao i za rad keramičarske sekcije koju vodi Snježana Hranić. Sa svojim radovima predstavile su se i Male vezilje, voditeljice Katice Horvat.

Domaćini su goste iz Vinice srdačno primili, priredili im kratku priredbu te ih počastili kolačima i sokovima. U priredbi su sudjelovali recitatori šestih razreda koje vodi Ivanka Lazar; zatim članice Folklorne grupe, voditeljice Dolores Gale, te učenici Dramsko-recitatorske grupe, voditelja Dražena Vađuneca, koji je sve to zabilježio fotoaparatom da bi sjećanje na prvi susret ostalo trajno.

- Nismo očekivale ovako srdačan doček. Jako ste nas iznenadili odmah po ulasku u vašu školu. Priredba nas se također dojmila, a ona vaša 'godišnja doba' koja ste oslikali akrilnim bojama na zidovima u holu jednostavno moramo 'skopirati'. Zapravo, dali ste nam ideju da nešto slično napravimo i u našoj školi kako bi boravak učenicima bio ugodniji. Osjećam obavezu i želju da vam uzvratimo gostoprimstvo i nadam se da ćete se odazvati našem pozivu. Pozivam vašeg ravnatelja i vas da nam uzvratite posjet - rekla je Tatjana Pajtak, voditeljica Vrčeka.

- Škola vam je prekrasna, uredna, baš ste nas ugodno iznenadili, morate i vi doći k nama - izmjenjivale su se u pohvalama i ostale voditeljice sekcija UZ Vrčeki: Maja Županić, Dijana Leskovar, Ljiljana Pavlović, Nikolina Siročić, Mirjana Jambriško, Andrijana Pušinec i Snježana Pajtak.

- Podržavam ovakav oblik suradnje jer vidim da će od razmjene ideja i iskustava biti koristi. Vjerujem da ćemo na proljeće moći udovoljiti vašem pozivu i uzvratiti vam posjet unatoč tome što je složena procedura oko organiziranja izvanučioničke nastave i izbora agencije koja će ostvariti plan izleta. Ovom prigodom još jednom pohvaljujem sve učitelje razredne nastave naše škole, potpomognute učiteljicom likovne kulture Sonjom Đurkin, koji su predivno oslikali zidove u hodniku u 'godišnja doba'. Osim što hodnik sada izgleda fenomenalno, same slike mogu poslužiti za obradu godišnjih doba koja se uče na satovima prirode i društva u svim razredima RN – rekao je Mario Bontek, ravnatelj OŠ Sveti Đurđ.

Nakon dragocjene razmjene iskustava i puni dojmova gosti iz Vinice svoj put nastavili su prema Ludbregu - 'Centru svijeta'. Tamo su pod stručnim vodstvom upoznali znamenitosti grada, a svoj izlet upotpunili su kupanjem na koprivničkim bazenima Cerine.

Dražen Vađunec

fotogalerija

objavio: Ljiljana Šarec   datum: 14. 10. 2015.