DRŽAVNA SMOTRA ZADRUGA

Smotra učeničkih zadruga RH, 30. po redu, održana je u Vinkovcima od 11. do 14. listopada 2018. godine u organizaciji Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Na smotri su sudjelovale i zadrugarke UZ Jurek iz Osnovne škole Sveti Đurđ, Adrijana Jantol i Laura Bačani s voditeljicom sekcije Slađanom Kunić i voditeljicom zadruge Snježanom Hranić.

Svoj plasman na Državnu smotru naši su mladi zadrugari ostvarili osvojenim prvim mjestom na Županijskoj smotri koja je u svibnju održana u Ivancu.

Škole domaćini Smotre bile su Srednja strukovna škola Vinkovci i Osnovna škola Vođinci, a pokrovitelji Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Vukovarsko-srijemska županija i Grad Vinkovci.

Na ovogodišnjoj jubilarnoj, 30. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske, izložbene prostore imalo je 79 učeničkih zadruga iz osnovnih i srednjih škola te centara za odgoj i obrazovanje od ukupno 562 zadruge koje trenutno djeluju u našim školama. Tim je značajniji uspjeh naše učeničke zadruge koja već 11 godina u kontinuitetu sudjeluje na državnoj smotri.

Mladi zadrugari i ove su godine članovima prosudbenog povjerenstva, kao i posjetiteljima Smotre,  prikazali svoje najbolje proizvode, prezentirali praktične radove te rad i postignuća svoje zadruge. Kreativnost i inovativnost mladih zadrugara vidjela se na svakom izložbenom prostoru. Bilo je tu vrlo maštovitih ukrasnih i uporabnih predmeta od keramike,  stakla, drveta, tekstila, čipke, kao i jabuka uzgojenih u školskim voćnjacima, meda i raznih pripravaka od sapuna i krema do čajnih mješavina koje su pripremile vrijedne ruke mladih zadrugara.

Kako se ne bi sami hvalili, prenosimo riječi poznate promotorice-Dinke Juričić koja je baš uz fotografiju našeg izložbenog prostora napisala svoj osvrt na smotru:

„Dva neponovljivo predivna dana na 30. Smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske u Vinkovcima. Ne mogu sebi oprostiti što mi je promaklo prethodnih 29. Toliko entuzijazma, ljubavi, inovativnosti, kreativnosti, poduzetnosti... Optimizma i pozitivnog odgoja... Slavljenje radišnosti. Njegovanje baštine kombinirane s najnovijim tehnološkim rješenjima. Sjajno dizajnirani štandovi i brižljivo osmišljeni vizualni identiteti... Ponosni i iznimno susretljivi učenici koji namjernicima predstavljaju svoje izloške i objašnjavaju kako su napravljeni... Državne smotre učeničkih zadruga odsad će biti moj drugi Božić".

učiteljica Snježana Hranić

objavio: Ljiljana Šarec   datum: 12. 12. 2018.