"KUŠAONICA"

Ove školske godine u sklopu projekta Zdrava prehrana provedena je Kušaonica.

Učenicima su pokazane namirnice koje većina njih ne koristi u prehrani. Djeca su tako iz skupine mliječnih fermentiranih  proizvoda isprobavali acidofil, kefir i jogurt Balans. Od zamjenskih biljnih mlijeka ponuđeno im je bademovo, sojino, rižino i kozje mlijeko.

Djeca su isprobavala zdrave slatke grickalice kao što su brusnice, grožđice, čips od banane i jabuke, te slani kikiriki iz ljuske, sjemenke suncokreta i kokice pečene u zdjeli, uz dodatak kapljice ulja i malo soli.

Većina učenika prvi put je imala priliku isprobati namaz od slanutka - humus, pri čemu su uglavnom imali pozitivne komentare. Da bi ih podsjetili na potrebu svagdanjeg konzumiranja svježeg voća i povrća,  posluženi su im i kivi, naranče te svježe iscijeđeni sok od naranče i jabuke.

Glavna ideja Kušaonice bila je djecu potaknuti na to da probaju namirnice prije nego odluče da nešto ne žele jesti, kao i to da promišljaju o zdravstvenoj vrijednosti hrane.

fotogalerija

objavio: Ljiljana Šarec   datum: 17. 4. 2018.